něco o něm

19. března 2007 v 17:53 | Lisbeth |  Vlad III. Ţepeş (Drăculea)
Vlad III. Ţepeş [cepeš]=naražeč ( podle jinejch pramenů i II. nebo IV.)
- Darcula (Drăculea) je zdrobnělinou přezdívky jeho otce - Dracul [Jeho otec Vlad II. byl v řádu Draka-Dracul, měl 3 vlastní (Mirceu, Vlad III., Radu Sličný) a 2 nevlastní syny (Mirceu - kněz, Vlad)]
- Narodil v roce 1431 v pevnosti Sighişoara, v roce 1436 se přestěhovali do Târgovişte (kde nechal postavit věž Chindiei, která se stala symbolem města).
- V roce 1442 byl Dracula uvězněn a byl nucen trávit několik let na istambulském dvoře jako rukojmí za svého otce. Byl propuštěn až po jeho zavraždění v r. 1447. Na krátkou dobu se stal loutkovým panovníkem Valašska.Nakonec se připojil k Janu Hunyadimu, knížeti sedmihradska.
- 1456 se vojensky zmocnil Valašska (probíhaly uhersko-osmanské boje).
- Udržoval si odstup od uherských zemí - poté, co se jeho vztahy s Uhry rapidně zhorší ( s uherským králem Matyášem Korvínem), obrátí Vlad svoji pozornost na sedmihradské, tedy uherské, kupce, které dává s celými rodinami, včetně žen a dětí, narážet na dřevěné kůly.
- Hned vzápětí vypoví Vlad poslušnost Turkům - odmítne odvádět dohodnutý roční tribut - deset tisíc dukátů a pět set chlapců: nato k němu pak Turci vyšlou vyjednavače, který má knížete vlákat do léčky a usmrtit ho - vyjednavačův úkol je ale předem lstí prozrazen a vyjednavač končí na kůle.
- 1459 zahájil otevřenou protiosmanskou politiku, která vyústila v nájezdy na Turky (přelom 1461-2) Sultán Mehmed II. v reakci vytáhl v čele šedesátitisícového vojska, opanoval Valašsko a knížetem prohlásil Vladova bratra Radua Sličného. Ten si získal podporu valašské šlechty a s její pomocí vyštval Draculu do Uher.
- 1475 se Dracula do Valašska vrátil až po více než deseti letech. Zmocnil se s moldavskou a sedmihradskou pomocí opět knížecího trůnu. Jeho vláda je ale krátká, Vlad ještě v roce 1476 umírá a není přitom jisté, zda v boji nebo rukou vraha...
Dracula proslul zejména svou krutostí, o níž se vypráví mnoho historek. Jednou údajně sezval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Všechny je upálil a prohlásil, že tím snížil chudobu v zemi a ukončil všem trápení. Dalším z jeho krutých a radikálních činů bylo milé přivítání Turků, kteří si v jeho přítomnosti nechtěli sundat turbany. Vlad se rozhněval a nechal jim je na hlavy přibít hřebíky.
zdroj : wikipedia - Vlad ; wikipedia - Târgovişte ; dracula ; draculas ; Andreescu Stefan - Dracula Vlad III. Tepes : mezi mýtem a realitou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.